Turyści odwiedzający rejon Gorlic na terenie Beskidu Niskiego dość chętnie zaglądają do niewielkiej miejscowości o nazwie Szymbark. Leży ona zaledwie w odległości 6 kilometrów od centrum Gorlic, w malowniczej dolinie Ropy. Turyści, którzy lubią historyczne obiekty, tu znajdą dla siebie wspaniałe atrakcje. Bo choć Szymbark jest niewielki, pochwalić się może cennymi zabytkami. Jednym z nich jest tutejszy dwór obronny, drugim – skansen budownictwa drewnianego.
W połowie XIV wieku wieś tę (wraz z okolicami) otrzymał w rąk Kazimierza Wielkiego ród Gładyszów. To właśnie oni założyli tu miasteczko, w którym rządzili aż do początków XVII wieku. Gładyszowie zakładali liczne wsie w okolicy, z których wiele istnieje do dnia dzisiejszego.
W Szymbarku najważniejszą pamiątką po tym rodzie jest dwór obronny Gładyszów. Powstał on nad brzegiem Ropy w połowie XVI wieku. Choć początkowo dominował w jego architekturze styl gotycki, po drobnej przebudowie ów dwór stał się jednym z najciekawszych i najpiękniejszych przykładów polskiego renesansu. Wyróżniają się w jego bryle cztery baszty, pięknie prezentują się również zdobiące budowlę attyki.
Obok dworu powstał ciekawy skansen budownictwa drewnianego. Można tu oglądać stare chałupy oraz wiatraki, jest i olejarnia, kuźnia oraz spichlerze. Z architekturą drewnianą można się spotkać również w centrum wsi. To drewniany kościół, który powstał pod koniec XVIII wieku.

http://czarodziejskieliny.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here