Włosy zdrowe i gęste to marzenie wielu ludzi. Niestety, coraz więcej osób narzeka na nadmierne wypadanie włosów i tzw. łysienie plackowate. Dlaczego włosy wypadają i czy można proces wypadania włosów zahamować? Wypadanie włosów to proces fizjologiczny, który dotyczy każdego. Włosy wypadają codziennie – jeśli tracisz ich w ciągu doby do ok. 100, to nie ma powodu do niepokoju. Jeśli jednak tracisz ich więcej niż 100 dziennie, a w ich miejsce nie pojawiają się nowe, jest to problem medyczny. Wypadanie włosów to przykra i nieestetyczna dolegliwość, która dotyka coraz większej liczby kobiet i mężczyzn. Przyczyny wypadania włosów są bardzo zróżnicowane – od zmian hormonalnych, poprzez stosowanie niektórych leków, po nieprawidłową pielęgnację włosów. Wypadające włosy w przypadku kobiet mogą być wynikiem ciąży lub menopauzy. Przyczyny nadmiernego wypadania włosów mogą leżeć także w przyjmowanych lekach, infekcjach i chorobach ogólnoustrojowych (np. toczeń rumieniowaty) czy chorobach skóry głowy (np. grzybica skóry głowy).

Wypadanie włosów – przyczyny

Wypadanie włosówPowód wypadania włosów może być różny. Specjaliści, jako główne przyczyny wypadania włosów wymieniają następujące czynniki:

Nieprawidłowe uczesanie włosów – fryzura typu „koński ogon” lub kok nadwyręża skórę głowy i przyczynia się zaniku mieszków włosowych.

Tapirowanie, używanie spinek i gumek – przyczyny łysienia kryją się w uszkodzeniu mechanicznym włosa. A tego typu uszkodzenia są wywoływane przez tapirowanie, rozczesywanie na siłę, zbyt ciasne wiązanie czy spinanie włosów.

Środki kosmetyczne – zbyt częste farbowanie włosów, trwała ondulacja powodują osłabienie struktury włosów, które szybciej wypadają. Warto wiedzieć, jaki ma się rodzaj włosów i stosować na co dzień szampon ku temu przeznaczony.

Wysoka temperatura – suszenie, stosowanie lokówek i prostownic przyczynia się do wypadania włosów.

Zatrucie toksynami – włosy wypadają także, jeśli w organizmie pojawią się toksyny, takie jak: tal, arsen, rtęć; w przypadku dostania się do organizmu tych toksyn następuje utrata włosów w ciągu 2 tygodni, a ponowne odrastanie włosów trwa ok. 6-8 tygodni.

Palenie papierosów – dym papierosowy to jedna z najgorszych trucizn. To on jest odpowiedzialny za wypadające włosy. Działa on od wewnątrz, ale też od zewnątrz. Niszczy włos, powoduje jego matowienie, a w efekcie wypadanie.

Stres – znane są przypadki, kiedy osoba pod wpływem silnych przeżyć, np. śmierci bliskiej osoby, całkowicie łysieje. Wypadanie włosów spowodowane stresem również jest związane z hormonami. Rozregulowane przez stres nadnercza znacząco wzmagają produkcję androgenów i zaburzają funkcjonowanie cebulek włosowych u osób genetycznie predysponowanych. Ilość straconych włosów zależy od typu stresu. Codzienny stres ma niekorzystne działanie na ogólny stan włosów, a jego konsekwencje są długoterminowe, natomiast nagły, silny stres powoduje znaczącą utratę włosów w przeciągu 4 miesięcy po stresującym wydarzeniu.

Chemioterapia – nie każda chemioterapia powoduje wypadanie włosów, a ich utrata zależy również od zastosowanej metody. Co więcej reakcja na chemioterapię jest różna u różnych osób i zależy m.in. od wrażliwości organizmu na substancje toksyczne. Włosy zaczynają odrastać około miesiąca po zabiegu z szybkością 1 centymetr na miesiąc.

Choroby zakaźne – wśród chorób zakaźnych powodujących utratę włosów należy wymienić przede wszystkim kiłę – jej leczenie przyspiesza odrost włosów.

Choroby ogólnoustrojowe – utrata włosów może następować w wyniku takich chorób, jak: toczeń rumieniowaty, nadczynność i niedoczynność tarczycy.

Leki – łysienie polekowe pojawia się w wyniku stosowania m.in. leków cytostatycznych i immunopresyjnych, przeciwtarczycowych, przeciwzakrzepowych, stosowanych w chorobach serca oraz środków antykoncepcyjnych. Odrost włosów w tym przypadku nie zawsze jest związany z odstawieniem leku.

Choroby skóry głowy – łysienie powoduje grzybica skóry głowy, która objawia się plackowatymi ogniskami, które pozbawione są włosów. Niekiedy grzyby, które przez otwarte ranki wnikają do naszego organizmu, umiejscawiają się w okolicach mieszków włosowych. Tam rozwijają się stany zapalne i uniemożliwiają wzrost włosów. Jeżeli cebulki włosów zostaną uszkodzone, to proces łysienia jest nieodwracalny.

Choroby psychiczne – trichotillomania.

Menopauza lub po porodzie – przyczyny łysienia upatrywać należy w gwałtownych zmianach hormonalnych. Wypadanie włosów następuje, ponieważ są one osłabione.

Jeśli masz włosy słabe i skłonne do wypadania, to koniecznie:

1. Kupuj specjalne szampony w aptece lub u fryzjera.

2. Rozczesuj je delikatnie, myj, lekko masując, nie trzyj ręcznikiem, susz chłodnym strumieniem powietrza.

3. Osłaniaj je przed intensywnym słońcem i chlorowaną wodą w basenie. Lepiej ich nie farbuj, nie rób trwałej ondulacji.

4. W twojej diecie nie może zabraknąć produktów bogatych w niezbędne dla włosów witaminy (A, z grypy B i E) oraz mikroelementy (żelazo, cynk, magnez, selen).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here