wirusowe zapalenie wątroby typu C

Przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C, spowodowane przez wirus HCV, to ciężka choroba, która może skończyć się groźnymi powikłaniami. Dodatkowo powinniśmy wiedzieć, że występuje w 6 odmianach, zwanych genotypami.

Jak można się zakazić?

Zakażenie HCV rozprzestrzenia się przede wszystkim poprzez kontakt z krwią i produktami krwiopochodnymi. Do czynników ryzyka należą na przykład: branie narkotyków i używanie wspólnej igły, posiadanie wielu partnerów seksualnych, zabiegi medyczne, używanie przyrządów, które mogły mieć kontakt z krwią chorego. Dodatkowo do zakażenia wirusem HCV może dojść także podczas robienia tatuażu lub kolczykowania ciała, dlatego tak bardzo ważne jest, aby  w zakładzie przestrzegano odpowiedniej higieny. W sporadycznych przypadkach również matka-nosicielka może zarazić dziecko podczas porodu.

Jakie są objawy choroby?

Części chorych doskwierają następujące dolegliwości:

  • zmęczenie, osłabienie,
  • bóle stawów,
  • bóle brzucha,
  • swędząca skóra,
  • obolałe mięśnie,
  • ciemny odcień moczu,
  • żółtaczka (skóra i białka oczu mają żółte zabarwienie).

leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C

Badanie na obecność wirusowego zapalenia wątroby typu C

Zakażenie wirusowym zapaleniem wątroby typu C można rozpoznać wykrywając we krwi przeciwciała przeciwko wirusowi (zwykle po 4–10 tygodniach od zakażenia), testem ELISA materiał genetyczny wirusa (RNA) testem RT–PCR (można go wykryć po 1–2 tygodniach od zakażenia).

Do takich badań należy zaliczyć:

  • biopsję wątroby (nakłucie specjalną igłą i pobranie niewielkiej ilości komórek) z oceną mikroskopową pobranego materiału; badanie potrzebne do oceny stopnia uszkodzenia wątroby (i jej zwłóknienia);
  • ostatnio podejmowane są próby, żeby zamiast biopsji stosować rozmaite badania nieinwazyjne, ale nadal biopsja pozostaje „złotym standardem”;
  • ponadto należy określić genotyp i podtyp wirusa, aby ustalić przebieg leczenia;
  • poza tym w zależności od przebiegu klinicznego choroby wykonuje się w razie potrzeby inne badania.

Czy jest możliwe wyleczenie HTC?

Tak. Po wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań  chorzy poddawani są farmakoterapii. Jej schemat ustala się indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie rozpoznania genotypu jego wirusa oraz czyli tak zwanego ładunku wirusa. Całkowita eliminacja HCV z krwi jest możliwa pod warunkiem systematycznego przyjmowania leków i kontroli postępu terapii. Dlatego bardzo ważne jest, abyśmy dostosowali się do zaleceń lekarza i ściśle ich przestrzegali.

Ile osób choruje na HTC?

Według danych rządowego projektu “Zapobieganie zakażeniom HCV” w Polsce z wirusem boryka się około 200 tysięcy osób. To oznacza, że na każde 100 osób jedna może okazać się nosicielem. Inne dane informują jednak, że zaledwie co 10 dorosły ma świadomość, że żyje z chorobą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here