Piękny ogród to jednocześnie powód do dumy oraz wyjątkowe miejsce, w którym przyjemnie można spędzić wolny czas. Jednak pielęgnacja roślin to zadanie trudne i czasochłonne. Bywa również bardzo kosztowne.

Jedną z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych jest podlewanie. Roślinom należy dostarczać odpowiednią ilość wody w trakcie całego okresy wegetacyjnego. To dzięki wodzie rośliny mają zdrowy i piękny wygląd. Bez zapewnienia odpowiedniej dawki wilgoci nie można liczyć na ich prawidłowy rozwój.

I tu pojawia się dylemat – podlewać rośliny ręcznie czy zbudować automatyczny system nawodnienia? Odpowiedź nie jest prosta, bo drugie rozwiązanie to poważna inwestycja. Szacuje się, że profesjonalny system nawodnienia ogrodu o powierzchni 1000 metrów kwadratowych to wydatek około 10 tysięcy złotych. Jednak inwestycja ta przynosi korzyści. Po pierwsze zużycie wody może znacznie się zmniejszyć, co powoduje że koszt systemu zwraca się w krótkim okresie czasu. Po drugie wykorzystując instalację nawadniającą zyskuje się pewność, że rośliny otrzymują tyle wody ile faktycznie potrzebują.

Jak zbudować instalację nawadniającą?

Pierwszym pytaniem na jakie należy odpowiedzieć jest to czy do budowy systemu wynajmiemy profesjonalną wyspecjalizowaną firmę, czy może prace będziemy wykonywać samodzielnie. W przypadku wyboru pierwszego wariantu koszt będzie wyższy, ale nie będzie konieczności wykonywania niełatwych prac w ogrodzie. W drugim przypadku należy zacząć od odpowiedniego przygotowania prac.

Kluczowe w systemie nawadniania są cztery elementy:

  • Pompa nawadniająca
  • Rury lub przewody nawadniające
  • Zraszacze
  • Sterownik czasowy i elektrozawory

Początek prac to oczywiście przygotowanie projektu, który pozwoli na efektywne podlewanie ogrodu. Kolejnym krokiem jest zakup niezbędnych materiałów. Po wykonaniu tych dwóch czynności można przystąpić do montażu. Pompę łączymy z ujęciem wody, a następnie przy pomocy rur, umieszczone w wykopach o głębokości 20-40 centymetrów, przyłączamy zraszacze.

Na koniec należy wyregulować zasięg nawadniania, czyli po prostu wyregulować zraszacze oraz zaprogramować sterownik, który odpowiada za czas pracy zraszaczy. Tak przygotowany system jest gotowy do użytku.

O czym należy pamiętać?

Jest kilka podstawowych zasad, o których należy pamiętać podczas projektowania i montażu systemu nawadniania. Po pierwsze pod uwagę należy wziąć kształt działki. W przypadku działek wąskich i długich stosuje się zraszacze statyczne. Natomiast, gdy działka jest szeroka warto zastosować rotory, czyli zraszacze turbinowe.

Należy również dostosować czas podlewania do rodzaju gleby. W przypadku gleby ciężkiej ilość wody podczas jednej sesji powinna być nawet trzykrotnie niższa niż w przypadku ziemi lekkiej, składającej się w dużej mierze z piasku.

System nawadniający wymaga konserwacji. Dysze zraszaczy często się zatykają i wymagają częstego sprawdzania. Należy też okresowo sprawdzać czy zasięg zraszaczy nie uległ rozregulowaniu.

Jeżeli prace związane z montażem i konserwacją wydają się zbyt trudne – warto skorzystać z usług specjalistów.

Źródło: Elplast – Rury rhdpe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here