Skleroterapia

Żylaki to mało estetyczny problem zdrowotny, który można leczyć na różne sposoby. Jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod terapeutycznych jest skleroterapia, znana szerzej pod nazwą ostrzykiwania. Na czym polega zabieg? Czy każdy może mu się poddać? Wyjaśniamy przebieg skleroterpii i podajemy wskazania do jego wykonania.

Przebieg zabiegu skleroterapii

Skleroterapia to mało inwazyjna i bezpieczna metoda leczenia patologicznie zmienionych naczyń żylnych. W trakcie zabiegu lekarz wprowadza do poszerzonej żyły cienką igłę i za jej pomocą dokonuje aplikacji dobranego do stopnia zaawansowania zmian preparatu chemicznego. W przypadku łagodnych żylaków stosowany jest specjalny płyn obliterujący, przy większych zmianach wykorzystywana jest pianka. Podany środek działa natychmiast, doprowadzając do podrażnienia naczynia i pojawienia się kontrolowanego stanu zapalnego. W efekcie dochodzi do zwłóknienia i finalnie całkowitego zamknięcia światła chorej żyły.  Zabieg trwa około 20 minut i jest praktycznie bezbolesny.

Skleroterapia – wskazania

Skleroterapia żylaków stosowana jest w celu leczenia żył powierzchniowych, głębokich, a nawet pni żylnych. Najczęściej sięga się po nią w celu usunięcia zmian występujących na obszarze kończyn dolnych. Może być jednak wykorzystywana także w ramach leczenia chorych naczyń występujących w innych obszarach.  Wskazaniem do wykonania zabiegu jest także brak możliwości przeprowadzenia u chorego zabiegu chirurgicznego i poddania się narkozie.

Choć ostrzykiwaniu można poddać się bez względu na stopień zaawansowania, tak najlepsze efekty skleroterapii żylaków widoczne są w przypadku zmian znajdujących się w początkowej fazie oraz pajączków. Dużą zaletą obliteracji jest szybki powrót do codziennej aktywności oraz możliwość jej wykonania w każdym wieku. Skleroterapia może być łączona z innymi zabiegami w ramach jednej terapii.

Skleroterapia – przeciwskazania

Pomimo tego, że skleroterapia należy do grupy zabiegów o niskim stopniu inwazyjności, tak istnieją określone przeciwskazania do jej wykonania. Należą do nich przede wszystkim ciąża i okres laktacji, występująca zakrzepica żył, stany zapalne i zatorowe, uczulenie na aplikowany sklerosant, czynna choroba układowa lub leczenie pourazowe, ostra choroba zakaźna oraz długotrwale unieruchomienie.

Hemoroidy – o tym, jakimi metodami można je leczyć przeczytasz na: http://wortale.net/wiedza,ac151/ratownictwo-medyczne,ac233/jakimi-metodami-mozna-leczyc-hemoroidy,4419.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here