Rumień po ukąszeniu kleszcza – jakie są objawy?

Rumień po ukąszeniu kleszcza nie występuje u każdego. Tylko w niektórych przypadkach pojawia się charakterystyczne zaczerwienienie skóry wokół miejsca ukłucia. W takiej sytuacji należy zdiagnozować, czy jest to reakcja alergiczna na ukąszenie kleszcza czy tzw. rumień wędrujący, który jest jednym z objawów zakażenia boreliozą. Rumień po ukąszeniu kleszcza może być zmianą alergiczną lub toksyczno-zapalną, która nie wskazuje na obecność drobnoustrojów powodujących choroby odkleszczowe. Wysypka nie wystaje ponad poziom skóry, jest ciepła w dotyku i zwykle nie powoduje bólu czy uczucia swędzenia. Tego typu skórny odczyn alergiczny nigdy nie przekracza średnicy 5 cm i ustępuje po miesiącu, bez względu na to, czy podjęliśmy leczenie, czy też nie.

Ukąszenie kleszcza

kleszczW przypadku, gdy zauważymy na skórze kleszcza, należy go odpowiednio i jak najszybciej usunąć. Wyciągnięcie kleszcza w przeciągu 24 godzin zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę odkleszczową, boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu. To właśnie w przebiegu zakażenia boreliozą pojawia się rumień na skórze. W takim przypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza.

To musisz wiedzieć

Po ukąszeniu kleszcza na skórze może pojawić się zaczerwienienie lub rumień.

Zaczerwienienie nie jest niebezpieczne i zwykle znika po kilku godzinach.

Rumień zwykle jest duży, swędzący i piecze.

Może mieć postać tzw. rumienia wędrującego, który pojawia się w różnych miejscach na ciele.

Rumień może pojawić się nawet kilka dni od ukąszenia kleszcza i zwykle ma średnicę minimum 5 cm.

Rumień po ukąszeniu kleszcza może świadczyć o zakażeniu boreliozą.

Inne objawy boreliozy to bóle głowy, stawów i mięśni, gorączka, zaburzenia czucia czy kołatanie serca.

Usunięcie kleszcza w ciągu 24 godzin od ukąszenia, zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby odkleszczowe.

Nie zawsze jednak rumień się pojawia. Wtedy też ukąszenie tego pasożyta nie było niebezpieczne dla naszego życia, ale na wszelki wypadek warto skierować się do specjalisty. Niekiedy rumień pojawia się dopiero po kilku dniach od zaatakowania nas przez kleszcza, dlatego też należy bacznie obserwować skórę w miejscu ukąszenia, a także w innych miejscach, ponieważ w boreliozie pojawia się tzw. rumień wędrujący, który przemieszcza się po skórze. W pierwszym stadium boreliozy bakteria umiejscawia się w miejscu ukąszenia pajęczaka. Wtedy też może pojawić się rumień, ale niekoniecznie. Borrelia (bakteria wywołującą boreliozę) w przeciągu ok. 10 dni, a czasem nawet kilku tygodni, przemieszcza się drogą krwiopochodną – przez naczynia krwionośne i/lub naczynia limfatyczne, po całym organizmie. Wtedy też pojawia się rumień wędrujący (łac. erythema migrans).

Rumień wędrujący – co to?

Rumień wędrujący, zwany także „bawolim okiem”, jest wywołany przez bakterię Borrelia i jest jednym z objawów groźnej choroby odkleszczowej – boreliozy. Pojawia się zazwyczaj w ciągu 7-14 dni po ukąszeniu przez zarażonego tą bakterią kleszcza. Zazwyczaj samoistnie znika po okresie około 1 miesiąca. Jeśli pozostaje dłużej, świadczy to o rozsianiu się krętków czyli przejściu boreliozy skórnej do postaci wczesnej rozsianej. Charakterystyczny rumień swoim wyglądem przypomina tarczę strzelniczą: w środku znajduje się owalna lub okrągła plamka po ukąszeniu tego pasożyta, po której pojawia się blady okrąg. Rumień zamyka czerwona obręcz, która z każdym dniem „wędruje” coraz dalej i staje się coraz większa. Rumieniu wędrującemu mogą towarzyszyć objawy grypopodobne. Trudno przegapić tego typu wysypkę, ponieważ średnica rumienia wędrującego wynosi min. 5cm. Jest to cecha charakterystyczna, dzięki której możemy go odróżnić od znacznie mniejszego odczynu alergicznego pojawiającego się po ukłuciu kleszcza czy owada. Należy jednak zaznaczyć, że rumień pojawia się jedynie u części (różne źródła podają, że u 30-40 procent) osób ukąszonych przez zakażonego kleszcza. Jego brak nie oznacza więc, że nie doszło do zakażenia boreliozą.

Rumień po ukąszeniu kleszcza – jak rozpoznać?

Rumień w przebiegu boreliozy występuje bardzo często, jednak jedynie 20% chorych zauważa rumień czy zmianę skórną pojawiające się w miejscu lub okolicach ukąszenia kleszcza. Rumień może przybierać inny kształt lub wygląd u różnych osób. Wielkość rumienia wędrującego jest znaczna, ponieważ jego średnica wynosi minimum 5 cm. Jest to jego cecha charakterystyczna, która pozwala na odróżnienie go od skórnego odczynu alergicznego mogącego pojawić się po ukłuciu kleszcza lub owada. U poszczególnych osób może różnić się zarówno kształtem, jak i zabarwieniem. Brzegi jego mogą być ostre lub obrzęknięte, kształt okrągły lub podłużny, zabarwienie natomiast żywo lub lekko czerwone, a nawet ciemnofioletowe. Rumień po ukąszeniu kleszcza może przybierać postać jednego pierścienia lub dwóch pierścieni pojawiających się wokół miejsca wkłucia kleszcza. Czasami rumień pojawia się w takim miejscu, że przybiera postać bardzo rozległą i zauważalna jest tylko czerwona linia łukowata. Znane są także przypadki, że pojawia się kilka rumieni w różnych miejscach. Początkowy etap pojawienia się rumienia może przebiegać bez żadnych objawów towarzyszących. W późniejszej fazie mogą pojawić się objawy miejscowe, jak swędzenie czy pieczenie skóry, a także objawy ogólne: gorączka, bóle głowy, bóle mięśni i stawów, męczliwość, zaburzenia czucia czy kołatanie serca. Rumień wędrujący przy boreliozie ustępuje najczęściej po ok. 4 tygodniach, bez względu na to, czy był leczony, czy też nie. Jeżeli pojawiającemu się rumieniowi towarzyszą krostki czy pęcherzyki wypełnione płynem, świadczy to o dodatkowej infekcji innymi czynnikami chorobotwórczymi, które przenoszone są przez kleszcze. Mogą one wynikać także z zakażenia drobnoustrojami, w wyniku wniknięcia ich przez ranę powstającą poprzez drapanie zmienionego chorobowo miejsca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here