Na haluksy uskarżają się głównie kobiety, natomiast mężczyznom doskwiera inny problem stóp –paluch sztywny. Na czym polega to schorzenie i jak sobie z nim radzić?

Bolączka biegaczy

Choroba ta pojawia się w obrębie stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Charakteryzuje ją ból oraz ograniczona możliwość poruszania palcami (w szczególności tym dużym) do góry. Przyczyny wystąpienia dolegliwości mogą być różne, np.: niewłaściwe ułożenie stopy podczas chodzenia, wada postawy, uraz lub też płaskostopie poprzeczne.

Ryzyko wystąpienia palucha sztywnego zwiększa się, jeśli staw śródstopno-paliczkowy często ulega obciążeniu. Szczególnie narażeni są długodystansowi biegacze, a także osoby wykonujące zawody polegające na wielokrotnym kucaniu i wstawaniu. Rozwojowi palucha sztywnego sprzyja również RZS (reumatoidalne zapalenie stawów), a także dna moczowa.

Objawy

Początkowo objawy palucha sztywnego nie są zbyt nasilone i przejawiają się w zaczerwienieniu obszaru stawu, jego puchnięciu oraz bólu podstawy palucha, który pojawia się przy chodzeniu, skakaniu, kucaniu. Dodatkowo ból może wystąpić, jeśli stopa znajduje się w zimnym i wilgotnym pomieszczeniu.

Kolejnym etapem jest natężenie stopnia i częstotliwości bólu – stopa boli już nie tylko podczas poruszania się, ale również podczas odpoczynku i snu. W miarę upływu czasu górna jej część ulega deformowaniu, powstają narośle kostne, co znacznie utrudnia m.in. zakładanie obuwia. Ból może stopniowo przemieszczać się także na inne stawy.

W odróżnieniu od haluksów, boczne odchylenie palucha i przyśrodkowe przesunięcie pierwszej kości śródstopia pojawia się w niewielkim stopniu lub w ogóle nie towarzyszy paluchowi sztywnemu.

Leczenie

Paluch sztywny, podobnie jak w przypadku haluksów, można leczyć inwazyjnie i nieinwazyjnie, jednak tutaj wybór metodyki leczenia jest nieco bardziej skomplikowany. O ile haluksy można skutecznie wyleczyć za pomocą dopasowanych do stopy i palców, motorycznych korektorów typu Hallu Pro, o tyle w przypadku tej dolegliwości najbardziej sprawdzają się zabiegi fizjoterapii i terapii manualnej, krioterapii lub zabiegi operacyjne. Podczas operacji dochodzi do usunięcia garbu kostnego, usztywnienia stawu śródstopno-paliczkowego i jego endoprotezoplastyki, a także częściowej resekcji podstawnego paliczka palucha.

Paluch sztywny to choroba, której nie należy lekceważyć. Długo nieleczona może prowadzić do zwyrodnień i deformacji, które ciężko wyleczyć za pomocą środków nieinwazyjnych. Dlatego warto zwracać uwagę na każde zaczerwienienie oraz pojawiający się w okolicy dużego palca ból.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here