Masz za sobą kilka tygodni dietetycznych wyrzeczeń, wiadra potu wylane na siłowni, kilogramy zjedzonych proszków, tabletek i kapsułek odchudzających dzięki czemu udało Ci się uzyskać zaplanowany efekt w postaci szczupłej, wysportowanej sylwetki – a teraz pojawia się pytanie: jak nie zaprzepaścić wypracowanej formy przez tydzień, czy dwa długo wyczekiwanych wakacji?

Na wakacjach jedz wszystko, ale z głową

Nie musisz rezygnować ze wszystkich przysmaków, aby było zdrowo i dietetycznie. Wystarczy zachować umiar. Jeden gofr raz na kilka dni nie zaszkodzi, jednak zjedz go z owocami, a nie z bitą śmietaną. W polskich miejscowościach turystycznych króluje ryba, a do niej frytki. Zrezygnuj z frytek i dobierz do swojego obiadu więcej warzyw. Spędzasz cały dzień na plaży? Zabierz kanapki pełne pysznych składników, batony musli, owoce i warzywa. Frytki z plażowego baru nie będą wtedy takie atrakcyjne. Gałka lodów śmietankowych lub sorbetu owocowego podczas aktywnego dnia też Ci nie zaszkodzi. O ile będzie to jedna gałka, a nie deser lodowy z bitą śmietaną. Jeśli zależy Ci na zdrowiu i ładnej sylwetce częściej wybieraj wartościowe alternatywy – owocowe sałatki, koktajle, smoothie.

Nie przestawiaj myślenia

dietaJeśli do tej pory bardzo starannie przykładasz się do diety i dbasz o to, co jesz, nie przestawaj myśleć o odchudzaniu w tych kategoriach. Najgorsze, co możesz zrobić podczas urlopu, to zmienić myślenie na „są wakacje, mogę sobie pozwolić”. Owszem, można i tak, tylko po wakacjach będziesz o kilka kroków do tyłu w osiągnięciu swojego celu.

Próbuj nowych smaków, jednak wybieraj potrawy, przestrzegając podstawowych zaleceń diety

Podróże to również fantastyczna przygoda kulinarna. Ciężko jest zrezygnować z próbowania lokalnych przysmaków. Pamiętaj jednak, aby wybierać właściwą obróbkę termiczną. Unikaj potraw smażonych i przygotowanych z dodatkiem tłuszczu. Nie musisz jeść tylko drobiu lub chudych ryb. Jednak warzywa do posiłku to podstawa.

Koniecznie zjedz śniadanie!

Śniadanie to naprawdę absolutna podstawa, z której nie należy rezygnować. Musi być zdrowe i pożywne, by dostarczyło nam energii na cały dzień. Najlepiej by w jego skład wchodziły produkty pełnoziarniste oraz warzywa i owoce. Jeśli wyjdziesz bez śniadania, za chwilę sięgniesz po jakieś łatwe rozwiązanie w postaci drożdżówki z kawą lub innej kalorycznej przekąski.

Jedz 5 posiłków dziennie

Regularne posiłki to klucz do redukcji masy ciała, a później utrzymania wagi. Z tego nawyku nie rezygnuj nawet podczas urlopu. Zawsze zjedz śniadanie, które dostarczy Ci węglowodanów złożonych, np. pieczywo pełnoziarniste lub musli czy naleśnik z razowej mąki. Miej przy sobie owoce i butelkę kefiru, które będą stanowiły dobre drugie śniadanie lub podwieczorek, a nie są kłopotliwe w transporcie, nawet podczas długiej wędrówki. Słodycz owoców zrekompensuje brak słodkości w diecie i zahamuje chęć na batonika. Jedząc je, zapewnisz sobie również dowóz witamin i wartościowych składników odżywczych. Zrezygnuj z węglowodanów do kolacji, wybieraj raczej potrawy skomponowane z warzyw, mięsa lub ryb, bądź serów. Regularne jedzenie spowoduje, że nie będziesz mieć ochoty na podjadanie niezdrowych i wysokokalorycznych produktów.

Pamiętaj o aktywności fizycznej

Nic tak nie sprzyja podjadaniu i myśleniu o jedzeniu, jak bezczynność. Jeśli planujesz dłuższe leżenie na plaży, lepiej zjeść coś pożywnego wcześniej. Jeżeli postawisz na aktywny wypoczynek, dawka ruchu na świeżym powietrzu sprawi, że w trakcie nie będziesz miała czasu na jedzenie, a po posiłek sięgniesz dopiero w momencie, gdy naprawdę zgłodniejesz.

Uważaj na zdradliwe przekąski

Jeśli wybierasz się na zwiedzanie, do plecaka nie zabieraj żadnych kalorycznych przekąsek. Prawdopodobnie i tak skusisz się na zjedzenie czegoś „niedozwolonego” w restauracji lub barze, więc unikaj podjadania między posiłkami. W ramach przekąsek sięgnij po owoce i orzechy, które skutecznie dodadzą energii.

Uważaj na napoje

Soki z kartonów, cola i inne gazowane napoje, słodzone jogurty pitne, alkohol… To wszystko produkty bardzo kaloryczne. Nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę, bo wypicie dwóch szklanek napoju nie daje uczucia sytości. Natomiast kalorii dostarcza co niemiara – aż 200! To prawie tyle co 2 kanapki z wędliną drobiową i warzywami. Dodatkowo wieczorem często mamy ochotę na alkohol, w końcu wakacyjna atmosfera sprzyja relaksowi. Zamiast kolorowych drinków, które są bombą kaloryczną, wybieraj wytrawne wino. Nie wywoła ono również tak silnej ochoty na przekąski, jak np. piwo. Podczas picia alkoholu pij również wodę. Zapobiegnie ona zatrzymywaniu się płynów w organizmie, nieprzyjemnym obrzękom i bólowi głowy następnego dnia. Wyczekiwany urlop to czas na dobrą zabawę, odpoczynek, niemyślenie o problemach. Nie dawaj sobie jednak zielonego światła dla wszystkich zachcianek. Stanięcie na wagę po powrocie z wakacji może wywołać wiele frustracji. Szkoda zaprzepaścić efekty diety, którą stosowałeś do tej pory. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach i nie będziesz musiał zaprzątać sobie głowy zbędnymi kilogramami. Bo w końcu dobra dieta to styl życia, a nie wytyczne, które ktoś każe nam realizować. Zatem dostosuj swój zdrowy tryb życia do wakacyjnych warunków i ciesz się urlopem!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here