dieta

Chcąc zrzucić zbędne kilogramy szukamy odpowiedniego okresu, aby tego dokonać. Często wyznacznikami jest początek wiosny czy też zbliżające się wakacje. Jednak oprócz odpowiedniego czasu bardzo ważna jest motywacja i wsparcie. Liczy się efekt, czyli zgrabna sylwetka, ale także zmiana nawyków żywieniowych na całe życie. Niezależnie od tego, jakie zmiany chcemy wprowadzić w naszym stylu życia najtrudniejsze są zawsze początki. Dlatego eksperci polecają, by myśląc o zmianie stylu życia poszukać towarzystwa – wtedy łatwiej się mobilizować, a przy odchudzaniu skorzystać z dobrze dobranych suplementów diety. Sprawdzonym sposobem jest także wpisanie się z realizacją celów w naturalne okazje do danego typu zmian. Zakończył się karnawał i rozpoczął post. To czas, w którym wielu z nas podejmuje postanowienia. Może warto popatrzeć na to jak na idealną sposobność by zmobilizować się i postanowić nie jeść słodyczy, albo schudnąć 5 kg? Nagrodą będzie nie tylko satysfakcja i poczucie dobrze wykonanego zadania, ale także smukła i zgrabna sylwetka.

Wiosenna dieta – z czego powinna się składać i jakich produktów unikać

dietaWiosenna dieta powinna składać się z produktów bogatych w błonnik, który pomoże oczyścić jelita ze złogów (więcej informacji o błonniku można znaleźć na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/blonnik-w-diecie). Świeże warzywa i owoce powinny wejść w miejsce produktów mrożonych. W diecie powinno być pełnowartościowe białko, które znajdziemy w chudym drobiu, rybach, nasionach strączkowych, wartościowe wielonasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które znajdziemy np. w oleju lnianym, nasionach chia. Tak jak już wspomniałam, odpowiednie nawodnienie organizmu jest bardzo ważne dla kondycji naszego zdrowia psychofizycznego, więc należy uwzględnić w swojej diecie odpowiednią ilość wody. W okresie wiosennym polecam również włączenie do swojej diety herbaty, np. zieloną, z kwiatów tarniny, pokrzywę. Warto dodać do posiłków ostropest plamisty, który zbawiennie wpłynie na wątrobę, trzustkę i przywróci ich dobrą kondycję po zimowym, tłustym i ciężkim menu. Dzień dobrze jest rozpocząć od szklanki wody z cytryną, która pobudzi nasz metabolizm oraz ma właściwości alkalizujące dla naszego organizmu. Wiosną, jak podczas każdej pory roku, należy unikać produktów wysoko przetworzonych, tłustych, bogatych w duże ilości cukrów prostych, np. słodkie jogurty owocowe, płatki fitness, produktów, które w swojej nazwie mają 0% i light, gotowych produktów, które „wystarczy podgrzać”, słonych przekąsek typu chipsy, słodkich napojów gotowych, soków, wód smakowych. Warto też wraz z wiosną wyrobić sobie nawyk czytania etykiet i dowiedzenia się, co zawiera dany produkt, który zamierzamy zjeść lub podać do zjedzenia dziecku. Pierwsza podstawowa zasada czytania etykiet jest bardzo prosta, im mniej składników zawiera dany produkt, tym lepiej, jeżeli w 3 pierwszych składnikach znajdziesz cukier, syrop glukozowy, glutaminian monosodowy, sól, to odłóż produkt na półkę.

Dieta na lato – jaka powinna być?

Dieta na lato: jedz białko, ale w mniejszych ilościach

Białko stanowi jedynie zapasowe źródło energii, na wypadek gdyby skończyły się węglowodany. Nadmiar białka organizm magazynuje w postaci dodatkowych kilogramów, dlatego należy je spożywać tylko w niewielkich ilościach. Źródłem białka w diecie są produkty pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Lepsze jest białko roślinne, nie zawiera tłuszczu, a ma dużo błonnika (zwłaszcza rośliny strączkowe, np. fasola, groch, soja). Wybieraj chude mleko i jego przetwory (0,5 proc.). Mięso jest nam potrzebne, jednak w niewielkich ilościach. Dostarcza białka, ale też dużo nasyconych kwasów tłuszczowych i kalorii. Najmniej kalorii jest w cielęcinie i mięsie drobiowym. Wołowina, choć bogata w witaminę B12 i A, cynk i żelazo, ma wiele nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu. Wieprzowina dostarcza dużo białka i najlepiej przyswajalne żelazo, ale jest kaloryczna i ciężkostrawna. Dlatego mięso wołowe lub wieprzowe powinniśmy jeść raz w tygodniu. W pozostałe dni zastąp je białym mięsem albo rybami.

Dieta na lato: jedz warzywa i owoce, są niskokaloryczne i mają witaminy

Trzeba jeść warzywa i owoce, zwłaszcza w sezonie, bo są skarbnicą witamin, soli mineralnych, skrobi (rośliny strączkowe) i błonnika. Warzywa i owoce to niezastąpione źródło antyoksydantów, czyli witamin C i E, beta-karotenu (prowitaminy A), które zwalczają wolne rodniki, chroniąc przed chorobami cywilizacyjnymi i nadając skórze młody wygląd. Witaminę C zawierają brokuły, kapusta, papryka, szpinak, natka pietruszki, porzeczki, truskawki i owoce cytrusowe. Źródłem beta-karotenu jest marchew, kabaczek, brzoskwinie, morele. Dużo witaminy E zawiera botwina, dynia, brukselka, biała kapusta. Warzywa jedz do każdego posiłku. Mają mało kalorii, dlatego można sięgać po warzywa bez ograniczeń. Większość owoców też można jeść do woli. Wyjątek stanowią winogrona, mandarynki, czereśnie, banany i awokado, ponieważ dostarczają sporo kalorii. Warzywa i owoce najlepiej jeść na surowo albo w postaci soku. Wypicie trzech szklanek różnych soków dziennie daje niemal tyle samo korzyści co zjedzenie 1,5 kg owoców i warzyw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here