Ceny u notariusza - z czego wynikają?

Zakup mieszkania, spisanie testamentu, czy podpisanie umowy o najem okazjonalny wymagają od nas jednego lub nawet kilku spotkań z notariuszem. Czasem wydaje nam się, że cena za sporządzenie kilku kartek dokumentów jest bardzo wygórowana – zanim zaczniemy narzekać warto jednak dowiedzieć się od czego ona zależy.

W jaki sposób notariusz ustala ceny – czym jest taksa notarialna?

Wysokość taksy notarialnej, czyli opłaty jaką notariusz pobiera za swoje usługi, jest ściśle zależna od rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Powyższe rozporządzenie wskazuje maksymalną cenę jaką notariusz może pobrać za dany dokument – pobranie stawki wyższej byłoby niezgodne z prawem.

Należy pamiętać o tym, że na rynku notarialnym jest duża konkurencja. Notariusz nie ma więc obowiązku ustalania najwyższych stawek – może udzielać rabatów, upustów lub ustalać niższą cenę wyjściową. Jeśli klient uzna, że proponowana przez notariusza cena jest dla niego za wysoka może próbować ją negocjować lub szukać notariusza z niższymi stawkami – Ci jednak czasem niestety mają dosyć długie terminy.

Co składa się na opłatę u notariusza?

Poza taksą notarialną w skład opłaty wchodzą również podatki. Są to: podatek VAT i podatek od czynności cywilnoprawnych, do którego płacenia zobowiązany jest każdy notariusz.

Dodatkowo są to również opłaty sądowe. Pod tym terminem kryją się takie opłaty, jak na przykład opłata za ustanowienie hipoteki, czy założenie księgi wieczystej.

Wysokość wszystkich powyższych opłat jest jednakowa dla wszystkich i nie podlega żadnym negocjacjom. Wszystkie podatki i opłaty sądowe są ustalone przez prawo i notariusz nie może pobrać ich w niższej kwocie, według własnego uznania.

Za co jeszcze płacimy u notariusza?

Jeśli potrzebujemy odpisu aktu notarialnego, który został przygotowany dla nas przez notariusza również będziemy musieli za niego zapłacić. W tym przypadku opłata jest naliczana za każdą stronę i od niej również naliczany jest podatek VAT.

Należy pamiętać, że w wielu urzędach, przy załatwianiu poszczególnych spraw skopiowany akt może być niewystarczający. Warto przed wizytą u notariusza dowiedzieć się ile odpisów będzie nam potrzebne, żeby później niepotrzebnie nie tracić czasu.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here