Zapalenie trzustki – przyczyny i objawy

0
zapalenie trzustki

O chorobach trzustki zrobiło się głośno po informacjach w mediach o przypadkach śmierci celebrytów i aktorów w wyniku raka trzustki. Z chorobą przegrała polska aktorka Anna Przybylska, Steve Jobs – współzałożyciel koncernu Apple, a także aktor Patrick Swayze. Lekarze zaczęli bić na alarm i uświadamiać nam, jak groźną i podstępną chorobą jest rak trzustki. I chociaż nie wszystkie dolegliwości związane z jamą brzuszną muszą od razu oznaczać obecność raka trzustki, to mogą być związane z inną, równie niebezpieczną chorobą – zapaleniem trzustki.

Objawy zapalenie trzustki – przyczyny

Według szacunków, każdego roku na każde 100 tysięcy osób notuje się od 10 do 45 przypadków zachorowania na ostre zapalenie trzustki. Do głównych przyczyn rozwoju zapalenia trzustki zalicza się kamicę żółciową, zbyt wysoką wagę ciała, chorobę alkoholową, urazy jamy brzusznej, stosowanie leków oraz bulimię. Ostre zapalenie trzustki rozwija się, gdy pojawia się w niej stan zapalny, prowadzący do tego, że enzymy trzustkowe uaktywniają się i zaczynają niszczyć otaczające tkanki. Oprócz samej trzustki atakują także naczynia krwionośne oraz przewód pokarmowy. Trawią ich ściany i powodują perforacje, które z kolei mogą doprowadzić do niewydolności narządów. Przewlekłe zapalenie trzustki to proces znacznie bardziej długotrwały niż ostre zapalenie. Szacuje się, że na 100 tysięcy mieszkańców na przewlekłe zapalenie trzustki cierpi od 2 do 9 osób. Choroba alkoholowa i częste spożywanie napojów wysokoprocentowych są przyczynami rozwoju przewlekłego zapalenia trzustki nawet u 90 proc. chorych. Niebezpieczne dla zdrowia jest także uzależnienie od nikotyny. Toksyny zawarte w alkoholu i papierosach trwale uszkadzają komórki, z których jest zbudowany narząd. Podobne uszkodzenia powoduje kamica dróg żółciowych.

powody bólu trzustki - dlaczego trzustka boli

Zapalenie trzustki – leczenie

Ostre zapalenie trzustki musi być leczone w szpitalu. Chory otrzymuje silne leki przeciwbólowe i zmniejszające wydzielanie soku trzustkowego, który zawiera enzymy niszczące komórki narządu. W zależności od stanu pacjenta wdraża się różne postępowanie lecznicze. Niekiedy jedynym skutecznym lekarstwem jest głodówka. Często też stosuje się tylko odżywianie pozajelitowe, czyli podawane do żyły. Przy podejrzeniu infekcji podaje się silne antybiotyki. Przykrym dla chorego, ale koniecznym dla wyzdrowienia zabiegiem jest odsysanie przez nos treści żołądkowej. Terapia jest kontrolowana licznymi badaniami, aby mieć pewność, że enzymy trzustkowe nie zaatakowały innych narządów, np. serca czy płuc. Lekarz może też zastosować dializę otrzewnową, aby wypłukać z organizmu toksyny. O postępowaniu leczniczym przy przewlekłym zapaleniu trzustki decyduje stan chorego. Czasami wystarcza dieta niskotłuszczowa i powstrzymywanie się od picia alkoholu. Chory musi także przyjmować enzymy trzustkowe w tabletkach, które ułatwiają trawienie i zmniejszają ciśnienie w przewodach trzustkowych. Uważa się, że to właśnie wysokie ciśnienie w przewodach trzustkowych jest przyczyną bardzo silnego bólu. Dlatego niezwykle ważne dla poprawienie ogólnej kondycji chorego jest jego obniżenie. Gdy u chorego rozwinie się cukrzyca, konieczne jest podawanie insuliny.

JAK DOBRAĆ OKULARY KOREKCYJNE DO TWARZY?

0
jak dobrać okulary

Jeśli przeraża nas sama myśl o noszeniu okularów. A może masz okulary, w których czujesz się źle i wstydzisz się w nich chodzić? A może myślisz o zakupie soczewek?

Najważniejsze oprawki

Obecnie salony optyczne oferują swoim klientom coraz większy wybór oprawek. Dzięki temu możemy znaleźć okulary, w których będziemy nie tylko wyglądać atrakcyjnie, ale też dzięki którym będziemy lepiej widzieć. Każdy z nas może wybrać się do optyka, który na pewno pomoże nam rozwiać wszelkie wątpliwości. Warto również pamiętać, aby kupić okulary kup, w których po porostu dobrze się poczujemy. Mamy dwie możliwości, pierwsza to możemy przymierzać wszystkie okulary dostępne w salonie, aż znajdziemy te właściwe. Druga to dostosowanie się do kilku zasad:

Dopasuj okulary do koloru oczu oraz podkreśl swoje naturalne walory

Wybierając okulary musimy dobrać je tak, aby nie zasłaniały nam oczu. Jeśli masz na przykład niebieskie oczy, to warto zwrócić uwagę na oprawki o niebieskich akcentach. Będą nam one na pewno akcentowały nasz kolor tęczówki. Dla brunetki o ciemnej oprawie oczu idealne będą białe oprawki, a blondynkom najlepiej będzie w cętkach i w czerni.

dobór okularów do kształtu twarzy

Weź pod uwagę, w jaki sposób kształt kontrastuje z owalem Twojej twarzy

Jeśli natomiast nasza twarz jest okrągła, to powinniśmy unikać okrągłych oprawek. Warto natomiast skup się na modelach z kontrastem, na przykład na oprawki kwadratowe. Jeśli jednak mamy ostre rysy twarzy to najlepiej będziemy wyglądały w okularach o łagodnych oprawkach.

Dopasuj rozmiar oprawek do wielkości twarzy

Dobrane okulary przede wszystkim muszą pasować w każdym calu i zapewnić nam komfort. Dlatego konieczne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru. Jeśli mamy dużą twarz, nie powinniśmy kupować małych okularów. Zdecydowanie możemy postawić na większe okulary, będą one podkreślać nasze atuty.

Pamiętaj o owalu twarzy

*Do twarzy trójkątnej z szeroką żuchwą a wąskim czołem idealnie pasować będą oprawki o kocim kształcie. Natomiast do twarzy trójkątnej, ale o spiczastej brodzie i szerokim czole najlepsze będą oprawki, które nie mają widocznego dołu. Oprawki  takie to tak zwane żyłkowe albo z przeźroczystego plastiku.

*Dla twarzy owalnej idealne są te w kształcie orzecha. Jednak panie o twarzy owalnej maja bardzo szeroki wybór, ponieważ będą im tez pasować prostokątne oraz kocie.

*Do twarzy prostokątnej najlepsze będą oprawki o owalnym i wąskim kształcie, dzięki temu będzie można wizualnie wydłużyć twarz.

*Dla twarzy podłużnej dobrym wyborem będą oprawki z wyrazistymi zausznikami (poszerzają twarz) oraz oprawki o wąskim mostku.

*Okrągła twarz najlepiej będzie wyglądała w prostokątnych oraz kanciastych oprawkach. Dzięki nim można na przykład wysmuklić twarz.

 

 

Najtańsza drogeria internetowa

0
najtańsza drogeria internetowa

Ludzie obecnie, zwracają naprawdę bardzo dużą uwagę na styl swojego życia i nie ma się, co temu dziwić, ponieważ każdemu zależy na tym, żeby móc prowadzić dobre, a przede wszystkim zdrowe życie, ponieważ nie ma, co ukrywać, że to właśnie zdrowie dla każdego jest najważniejsze, dlatego też zdecydowana większość ludzi robi wszystko, żeby zdecydowanie, jak najdłużej, móc po prostu, cieszyć się lepszym zdrowiem. Można bardzo łatwo zauważyć, że naprawdę bardzo dużo ludzi w ostatnim czasie, zdecydowało się na to, żeby prowadzić ekologiczny styl życia, przez co zawsze staramy się zdrowo jeść, dbać o nasze środowisko, jak również wybierać sprawdzone kosmetyki naturalne, ponieważ dobrze wiemy, że kosmetyki takie nie zawierają wszelkich, naprawdę bardzo niebezpiecznych dla naszego zdrowia chemikaliów. Zauważyć można, że w przypadku kosmetyków ekologicznych jest tak, jak z kosmetykami tradycyjnymi, niektóre są droższe, a niektóre tańsze. Dlatego też warto poszukać tańszej drogerii internetowej, ale również warto, żeby była to drogeria, która cieszy się dobrymi opiniami klientów, dzięki czemu, mamy pewność, że oferuje ona sprawdzone naturalne kosmetyki. Ekologiczne kosmetyki podobnie jak w przypadku tradycyjnych niektóre są droższe, inne tańsze. Na rynku pod tym względem podobnie jak i w innych branżach oszustów nie brakuje.

Jeżeli kupujemy kosmetyki naturalne przez internet, to o czym powinniśmy wiedzieć

Jeżeli szukamy drogerii internetowej, która oferuje kosmetyki w naprawdę bardzo niskich cenach, prawie za darmo, to możemy być pewni, że drogerii takiej nie znajdziemy. Z kosmetykami naturalnymi jest tak, że jedne są tańsze, drugie natomiast droższe. Jeżeli jednak wybieramy drogerię, w której planujemy zakup, to trzeba spojrzeć, czy dysponuje ona bogatą ofertą. Każda, nawet najtańsza drogeria internetowa, powinna posiadać bogaty asortyment kosmetyków. Jeżeli dysponuje ona bogatą ofertą, to z całą pewnością znajdziemy tam kosmetyk, którego poszukujemy. Bardzo często różne kosmetyki naturalne, znaleźć można w promocjach, a do tego mnóstwo sklepów internetowych, swoim stałym klientom oferuje korzystne rabaty, dzięki któremu możemy znaleźć drogerię, która zawsze będzie nam oferowała bardzo korzystne ceny.

Bardzo często na rynku możemy znaleźć produkty kosmetyczne, które tylko w nazwie mają człon, że są naturalne. Z naturalnością nie ma nic wspólnego skład tych kosmetyków. Także, jeżeli udało nam się znaleźć najtańszą drogerię internetową, to trzeba dokładnie przeczytać opis kosmetyku, który nas interesuje, bardzo ważne jest, żeby sprawdzić dokładny skład. W dobrym naturalnym kosmetyku nie znajdziemy: syntetycznych emulgatorów, parabenów, nanocząsteczek lub pochodnych ropy naftowej, silikonów, syntetycznych barwników, kompozycji zapachowych oraz glikolu.

drogerie internetowe mają ciekawe oferty

Co jeszcze warto wiedzieć

Bardzo często jest tak, że drogeria reklamuje się, jako najtańsza, ale tak naprawdę najtańszą nie jest, dlatego też trzeba poświęcić chwilę i dobrze poszukać, ponieważ dzięki temu, możemy znaleźć drogerię, która rzeczywiście jest najtańsza, a nie tylko reklamuje się, jako najtańsza.

Edukacja muzyczna a rozwój dziecka

0

Każdy rodzic wie, że zainteresowanie małego dziecka na dłużej niż pięć minut czymkolwiek innym niż srebrnym ekranem jest coraz cięższym zadaniem. Dzieci szybko się nudzą, w efekcie do wyboru zabawek trzeba podchodzić strategicznie.

Zabawy w przedszkolu

Dziecko najwięcej bawi się w przedszkolu, gdzie razem z rówieśnikami ma dostęp do różnorodnych edukacyjnych gadżetów, które stanowią dopełnienie prowadzonych zajęć. Niektóre elementy warto zdublować i wprowadzić do domu, tak by zachować ciągłość i skupić uwagę malucha na edukacyjnej zabawie przez długi czas. Zabawek edukacyjnych na rynku jest cała masa, jednak nie wszystkie, które szczycą się tym mianem rzeczywiście na nie zasługują. Jednak od czasu do czasu zdarzają się prawdziwe perełki. Bum bum rurki może wydawać się śmieszną nazwą, jednak kryje się za nią produkt, który jest w stanie przykuć dziecko na dłużej pozwalając lepiej rozwinąć mu się muzycznie. Przeważnie w przedszkolach przy sprzęcie muzycznym nie wychodziło się dalej niż tradycyjne cymbałki, które z pewnością z dawnych czasów pamięta każdy rodzic. Obecnie czasy się zmieniły. Placówki oświatowe inwestują w swoje wyposażenie, powód jest prosty – liczba przedszkoli nie jest duża. Jak co roku młodzi rodzice mają spory problem żeby znaleźć miejsce dla swojego dziecka w dobrym przedszkolu. Dlatego właśnie otwierają się liczne placówki prywatne, które inwestują w wysoki standard – również wyposażeniowy. Wracając do muzyki. Jej lekcje dawniej były marginalizowane, dziś jest inaczej. Zajęcia muzyczne rozwijają horyzonty młodego człowieka i pozwalają uczyć się nowych rzeczy łatwiej przez zabawę. Tutaj właśnie doskonale wpisują się bum bum rurki, które poprzez uderzenie o różne powierzchnie wydaje określony dźwięk. W efekcie w przedszkolu bardzo szybko można stworzyć małą orkiestrę, która zagra prostą piosenkę. Dziecko musi tylko uderzyć w odpowiednim momencie, jednak „tylko” nie jest takie łatwe. Bum bum rurki uczą dobrej koordynacji i lepszej współpracy w grupach, co za tym idzie są one coraz częstszym dodatkiem w wyposażeniu przedszkoli.

I nie tylko

Rodzice coraz większą wagę przykładają do tego czym, jak i kiedy bawi się ich dziecko, mając na uwadze przede wszystkim jego rozwój. Prawdziwie edukacyjna zabawka, która swoją ceną nie wywoła dziury w domowym budżecie jest na przysłowiową wagę złota. Bum bum rurki można kupić nie tylko w wersjach „szkolnych” (dużych kilkunasto elementowych), ale również w mniejszych rozmiarach, które doskonale dopełnią zabawkowego wyposażenia młodego człowieka. Jest to nie tylko zabawka „po” szkole/przedszkolu, ale również dobry przerywnik w codziennych zabawach oraz świetna okazja do wspólnego spędzenia czasu ze swoim dzieckiem na nieszablonowych aktywnościach. Zastanawiając się co kupić np. na zbliżający się coraz szybciej dzień dziecka warto zastanowić się czy bum bum rurki nie okażą się aby strzałem w dziesiątkę.

Koślawość kolan u dzieci – objawy i ćwiczenia korygujące

0
koślawość kolan u dzieci

Koślawe kolana to choroba kończyn dolnych, która toczy się u dzieci. Koślawe kolana wywołują, iż nogi składają się w stanie litery „X”, a dziecko chodzi chwiejnym etapem oraz jednocześnie może skarżyć się na ucisk w okresie marszu. Jakie są etiologie koślawych kolan? Na czym polega leczenie oraz rehabilitacja tej choroby? Jakie ćwiczenia powinny wykonywać dzieci z koślawymi kolanami? Koślawe kolana to choroba kończyn dolnych, która niejednokrotnie pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym. Koślawe kolana częściej występują u dziewczynek niż u chłopców, ze powodu na specyficzną budowę miednicy.

Koślawe kolana – etiologie

Koślawość kolan u dzieci jest efektem obciążenia kończyn dolnych w czasie dużego wzrostu ze małym jeszcze w tym czasie aparatem mięśniowo-więzadłowym. Że być też pokłosiem płaskostopia. Zmiana powoduje, iż ruch jest ciężki oraz niepewny, a osoba z ową chorobą szybciej się męczy.
Do różnych etiologii nastąpienia koślawości kolan należą:
•mienie na krzywicę w dzieciństwie – to najpowszechniejsza etiologia koślawości kolan,
•nieodpowiednie żywienie w stanie wzrostu – przyczynia się do utrwalenia wszelkich chorób połączonych z strukturą kości,
•porażenie mięśni,
•przebycie w stanie dzieciństwa wad, które uniemożliwiły odpowiednie skostnienie kości,
•choroby oraz guzy – niekorzystnie oddziałują na wzrost nóg, co sprzyja jednostronnemu wystąpieniu koslawości kolana,
•wykonywanie pewnych zawodów – na pojawienie się koślawości kolan najbardziej narażeni są dżokeje,
•zachorowanie na dolegliwości stawów,
•doznanie urazu sportowego – szczególnie jeśli uszkodzone zostały kłykcie kości udowej.
Warto pamiętać, iż czasami nie sposób określić etiologii nastąpienia kolan koślawych.

jakie ćwiczenia dla dzieci na kolawość kolan

Koślawe kolana – leczenie

Dla potwierdzenia diagnozy specjalista może zalecić dziecku, u którego dostrzega koślawość kolan, przeprowadzenie RTG czy – zdecydowanie rzadziej – USG czy tomografię komputerową. Gdy potrzebne jest leczenie, zaleci dziecku:
1. zażywanie właściwej ilości witaminy D,
2. wzbogacenie kuracji o artykuły obfitujące w wapń,
3. noszenie butów korekcyjnych zaopatrzonych w obcasy Thomasa czy specjalistyczne wkładki (odciążą kolana),
4. unikanie długiego stania, szczególnie w rozkroku, jak i długich marszów,
5. siedzenie po turecku (zakazane jest siadanie na klęczkach ze stopami oraz piętami skierowanymi na zewnątrz),
6. uprawianie sportu, przy jakim ciężar ciała nie będzie działał na stawy kolanowe, jednak takich, które zapewnią odpowiedni wzrost mięśni. Polecane: pływanie (szczególnie kraulem), jazda na rowerze, gimnastyka korekcyjna, jazda na koniu, piłka nożna. Zakazane: jazda na rolkach, nartach oraz łyżwach,
7. systematyczne wykonywanie ćwiczeń, tj. delikatne rozpychanie kolan w pozycji siedzącej po turecku a w pozycji siedzącej a w lekkim rozkroku,
8. wykonywanie klasycznego masażu.
Jeśli choroba jest zaawansowana, dziecko winno być pod stała kontrolą ortopedy. Koślawe kolana powinny zaniknąć do przeprowadzenia przez dziecko 10 lat. Gdy choroba będzie się pogłębiała, w sporadycznych wypadkach polecane jest używanie na noc aparatu ortopedycznego obciążającego zewnętrzne nasady stawów kolanowych czy szyny i – w ekstremalnych wypadkach – wykonanie zabiegu operacyjnego polegającego na przecięciu kości oraz ustawieniu odłamów w odpowiednim ustawieniu.

Idealna kochanka – czyli jaka?

0
idealna kochanka

Większość mężczyzn ocenia wartość związku przez pryzmat seksualności partnerki. Jak zazwyczaj postrzegają oni kobietę swoich marzeń?

Jest zmysłowa, z seksapilem

Mężczyźni mówią o takiej kobiecie: gorąca. Ale nie powinna z tym przesadzać, by nie wzbudzić w partnerze poczucia zagrożenia, iż nie będzie w stanie jej zaspokoić. On czuje się komfortowo, gdy jest przekonany, że jego popęd seksualny choć trochę góruje nad jej temperamentem.

Zawsze gotowa

Idealną kochankę cechuje nieustająca gotowość – jest zawsze do dyspozycji mężczyzny. Kobiety zaniepokojone takimi oczekiwaniami powinien uspokoić fakt, że populacja mężczyzn z bardzo mocnym popędem płciowym nie jest duża. Przeważnie po kilku latach związku u większości panów potrzeby maleją.

Sama prowokuje

Wielu mężczyzn marzy o tym, by partnerka od czasu do czasu sama prowokowała do miłosnych igraszek – z własnej potrzeby, a nie po obejrzeniu filmu ze scenami erotycznymi czy po lekturze pikantnych tekstów. Jednak nie powinna całkowicie przejmować inicjatywy w inspirowaniu zbliżeń. Mężczyźni często źle reagują na taką presję.

cechy idealnej kochanki - jakie są

Odwzajemnia pieszczoty

Część panów skarży się, że ich partnerki są w łóżku mało aktywne – nie odwzajemniają pieszczot, a w seksie oralnym najchętniej uczestniczą biernie. Idealna kochanka powinna zatem pieścić partnera, pobudzać jego penisa (najlepiej oralnie) i przejawiać inwencję w urozmaicaniu pozycji podczas stosunku.

Ustala właściwą kolejność

Daje odczuć mężczyźnie, że tylko z nim jest jej naprawdę dobrze. W porównaniu z poprzednimi partnerami on jest najlepszy, wspaniały i w ogóle naj… Absolutnie nie należy zwierzać się ze swojej udanej przeszłości seksualnej, a jeżeli już – bo np. on domaga się zwierzeń – lepiej powiedzieć: „To, co było, nie miało większego znaczenia, okazało się życiową pomyłką, dopiero w twoich ramionach poczułam się kobietą spełnioną”.

Ma orgazmy

To bardzo ważna cecha idealnej kochanki. Fakt, że wiele kobiet osiąga satysfakcję ze współżycia mimo braku orgazmu, nie ma dla mężczyzny dużego znaczenia. Orgazm jest dla niego dowodem, że sprawdził się w roli kochanka. Pojawia się tu pewien delikatny problem. Wiadomo, że wiele kobiet nabyło umiejętność osiągania orgazmu dzięki rozbudzeniu seksualnemu i doświadczeniom z poprzednich związków. Jeżeli kobieta bardzo łatwo dochodzi do szczytowania albo sama uczy partnera, co powinien robić, mężczyzna może być przekonany, że wchodzi na szlak przetarty przez poprzedników, a jego zasługi są niewielkie lub żadne. A to na pewno go nie ucieszy. Bardzo chciałby mieć świadomość, że właśnie z nim kobieta przeżywa orgazmy najlepsze, najgłębsze, nowe.

Jest wierna

Idealna kochanka nie zdradza, nie myśli o innych mężczyznach, nie prowokuje, nie uwodzi. Psychoanalitycy już dawno stwierdzili, że mężczyźni marzą o kobiecie łączącej w sobie cechy Penelopy (dla innych) i Messaliny (ale tylko w jego łóżku, wyłącznie dla niego i dzięki niemu). Tego typu oczekiwania mają też panowie żyjący w trójkątach – skrywana przed światem kochanka również ma być jednocześnie Penelopą i Messaliną, czekać cierpliwie, bez buntowania się i okazywania niezadowolenia z tej niezbyt dla niej komfortowej sytuacji.

Różnorodne bóle brzucha – tomografia jamy brzusznej będzie odpowiednim rozwiązaniem!

0
tomografia brzucha

Badanie trwa dosłownie kilka minut i jest w stanie dać dokładną odpowiedź na to co jest przyczyną Twoich dolegliwości, dlatego warto się go podjąć. Promieniowanie nie jest niebezpieczne dla naszego organizmu, dlatego nie ma się czego bać!

Skierowanie na tomografię komputerową jamy brzusznej

Tomografię komputerową (TK) wykonuje się zazwyczaj w przypadku osób zmagającymi się ze schorzeniami narządów jamy brzusznej bądź u osób z urazami jamy brzusznej.

Badanie to opiera się na wykorzystaniu promieni rentgenowskich, jest ono bezpieczne i słabnie wraz ze stopniowym wnikaniem w organizm ludzki. Jednorazowy kontakt nie wyrządzi żadnych strat w twoim organizmie.

Badanie tomografem komputerowym (TK) pozwoli lekarzowi na dokładną obserwację wszystkich narządów i tkanek znajdujących się w jamie brzusznej. Specjalista bez problemu dostrzeże wszystkie niepokojące zmiany – nawet te najdrobniejsze.

Tomografia komputerowa jest jednym z najczęściej wykonywanych badań m.in. po wypadkach samochodowych. Podczas tomografii lekarz jest w stanie obserwować kilka narządów na raz, co w wypadku podjęcia szybkiej diagnozy, jest w stanie uratować życie!

Badanie jest w pełnie bezpieczne, jednak istnieją pewne przeciwskazania. Oto kilka z nich:

  • ciężką skazę krwotoczną,
  • klaustrofobię,
  • okres ciąży, – alergie.

powody bólu brzucha - co robic

Tomografia jamy brzusznej a chore nerki

Tomografia jest badaniem, które świetnie sprawdza się w przypadku diagnozowania schorzeń nerek. Czasami należy powtórzyć badanie, a w tym celu często należy wypić środek kontrastowy. Jest ona niezbędna do uzyskania odpowiedniej widoczności obrazu przez lekarza. Substancję cieniującą chory najczęściej musi po prostu powoli wypić, można ją również podawać dożylnie lub dotętniczo – wszystko to uzależnione jest od indywidualnego przypadku.

W przypadku wrodzonych wad nerek oraz tętniaków oprócz tomografii komputerowej często kieruje się pacjentów na wykonanie angiografii.

W jakich przypadkach należy wykonać (TK) brzucha?

Jednym z najczęstszych powodów, dla którego lekarze decydują się na wykonanie tomografii jamy brzusznej jest podejrzenie występowania zmiany o charakterze nowotworowym.

Wynik badania cechuje się dużą dokładnością – podane są informacje odnośnie lokalizacji guza, stadium jego rozwoju oraz pozwalają na szybką ocenę odnośnie ewentualnych przerzutów związanych z nowotworem.

Z reguły są to nowotwory jelit, wątroby, dróg żółciowych, żołądka oraz trzustki.

Tomografia jamy brzusznej jest także w stanie wykryć wszystkie stany zapalne jelit oraz zapalenie wyrostka robaczkowego.

Pozostałe wskazania do wykonania (TK) jamy brzusznej to:

  • niedrożność przewodu pokarmowego,
  • urazy jamy brzusznej,
  • krwawienia z układu pokarmowego,
  • zakrzepica żył wątrobowych,
  • choroby i schorzenia nerek: stany zapalne, kamica, zwapnienia,
  • stany zapalne narządów jamy brzusznej.

Pomimo tego, że badanie wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie to pamiętaj o tym, że jest ono w pełni bezpieczne dla naszego organizmu.

(TK) w porównaniu do innych badań charakteryzuje się przede wszystkim wysoką skutecznością w diagnozowaniu różnych chorób i schorzeń. Jeżeli Twoje dolegliwości bólowe związane są z rozwijającą się w Twoim ciele chorobą nowotworową – tomograf bez problemu to wykaże, dzięki czemu lekarz będzie mógł od razu rozpocząć leczenie.

Najważniejsza w leczeniu jest profilaktyka – nie zapominaj o tym!

Jak malować oczy z opadającymi powiekami?

0
Jak malować oczy z opadającymi powiekami

Właścicielki opadającej powieki dobrze wiedzą, jak ważny jest właściwy makijaż. Bez niego oko wygląda na smutne, a co za tym idzie, cała twarz nabiera smutnego wyrazu i wygląda starzej. Jak się malować, mając oczy z opadającymi powiekami? Czy możliwy jest makijaż doskonały, kamuflujący tego typu przypadłość? Zobacz, co robić krok po kroku i wyczaruj świetny makijaż od ręki!

Arbuz dobry na dietę. Czy arbuz tuczy?

0
arbuz

Nie bez powodu arbuz to owoc kojarzony z upalnym latem. Gasi on pragnienie i orzeźwia nasz organizm. Arbuz aż w 92% składa się z wody. Posiada także naturalny cukier pobudzający nasze kubki smakowe. Oprócz wody i cukru w arbuzie znajdziemy szereg składników odżywczych, witamin oraz minerałów. Dowiedzmy się zatem czy arbuz tuczy i czy może być bez problemu jednym ze składników diety odchudzającej.

O arbuzie

Pierwsze wzmianki o arbuzach pochodzą ze starożytnego Egiptu. Uprawiano je w Indiach oraz w Chinach. Pochodzi on z Afryki Południowej, ale uprawiany jest występuje we wszystkich krajach tropikalnych, jak również w cieplejszych krajach strefy umiarkowanej. Owoc ten należy do rodziny dyniowatych. Jest rośliną jednoroczną. Jego uprawa potrzebuje przede wszystkim dużo stref nasłonecznionych, dlatego najwięcej plantacji arbuza spotyka się jednak w krajach cieplejszych niż Polska. Może osiągnąć wagę nawet do 15 kilogramów.

Właściwości arbuza

Arbuz rzeczywiście jest owocem, który wspomaga odchudzanie. Jeśli chodzi o listę jego właściwości zdrowotnych, jest ona bardzo długa. Dostarcza dużej ilości witaminy A, C oraz witamin z grupy B. Dzięki temu, że jest niskokalorycznym owocem, w 100granach produktu znajduje się tylko 30 kalorii, może być spożywany w dużych ilościach, nie mając wpływu na wzrost masy ciała. Cechą charakterystyczną arbuza jest fakt, że zdecydowana większość owocu to woda, dlatego też nie wpływa on tucząco na nasz organizm. Z dobrodziejstw arbuza nie bez powodu korzystają więc osoby na dietach odchudzających. Arbuz zawiera magnez, wapń oraz potas. Na szczególną uwagę zasługuje jego wpływ na układ trawienny. Arbuz świetnie wspoma  przemianę materii. Wykazuje działanie moczopędne, dlatego nie bez powodu zalecany jest osobom, które chorują na choroby nerek i układu moczowego. Jak dowodzą najnowsze badania, likopen zawarty w arbuzie wspomaga także leczenie nowotworów.

czy arbuz tuczy- jakie ma wlasciwosci

Wpływ arbuza na funkcjonowanie serca

Spożywanie arbuza zmniejsza ryzyko zachorowalności na choroby serca i krążenia. Arbuz zapobiega jeszcze pojawieniu się chorób takich jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze.

Wpływa on na poprawę funkcjonowania tętnic, dlatego zalecany jest dla osób otyłych. Zapobiega wysokiemu ciśnieniu tętniczemu, jak i wykazuje działanie obniżająca ciśnienie. To właśnie dzięki składnikowi, jakim jest likopen, arbuz pomaga chronić przed chorobami serca.

Zapobiega też problemom związanym z miażdżycą, dlatego zalecany jest dla osób starszych.

Arbuz dla urody

Arbuz to doskonałe źródło antyoksydantów, które wpływają na oczyszczanie naszego organizmu. Poza tym też witaminy A, dlatego świetnie wpływa na naszą skórę.

Spożywanie arbuza wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe, ale też łagodzi wszelkie stany zapalne skóry. Składniki odżywcze zawarte w arbuzie sprzyjają utrzymaniu skóry we właściwym stanie nawilżenia, a także w odpowiedni sposób utrzymują w niech wodę. Dzięki temu nie jest ona zbytnio przesuszona ani odwodniona. Ponadto utrzymuje też prawidłowy poziom kolagenu, który odgrywa szczególną rolę dla skóry, włosów i paznokci. Arbuz to owoc bogaty w witaminę C. Jedną z ważniejszych informacji jest fakt, że zaledwie 150 gramów arbuza odpowiada aż 21% dziennego zapotrzebowania na ten rodzaj witaminy.

Arbuz dla aktywnych

Arbuz jest owocem zalecanym dla sportowców i osób, które prowadzą aktywny tryb życia. Posiada on aminokwas L-cytrulinę, dlatego zmniejsza bolesność mięśni, jak również poprawia regenerację powysiłkową. Mogą spożywać go osoby redukujące tkankę tłuszczową, na dietach odchudzających. Dodaje on także wiele energii, która potrzebna jest podczas treningów.

Przepis na pysznego arbuza

Arbuza można przygotowywać na wiele sposobów. Można go także gotować lub dusić. Świetnie smakuje jako składnik koktajli oraz deserów. Lekkie letnie sałatki z arbuzem to świetny sposób na orzeźwienie się podczas upalnego dnia.

Poniżej przedstawiamy sposób na pyszną sałatkę arbuzową z serem feta oraz prażonym pestkami dyni lub słonecznika:

Mieszankę sałat umyć i osuszyć. Arbuza pokroić na małe kawałki. Usunąć pestki. Połączyć z sałatą. Na patelni uprażyć pestki. Pokruszyć ser feta. Dodać ser i pestki do wcześniejszych składników. Sałatkę należy przyprawić oliwą, sokiem z cytryny, solą i pieprzem. I gotowe!

Życzymy smaczego!

8 zalet noszenia gorsetu

0

Gorsety są z nami już od XIV wieku! Kobiety zwykły nosić je jako element odzieży wierzchniej. Miały one nadawać ciału pożądany kształt klepsydry oraz usztywniać tułów, prostując postawę. Z biegiem czasu panie zaczęły nosić gorset jako część bielizny, gwarantujący seksowny wygląd i piękną talię. Ale czy wiesz, że noszenie gorsetu ma wiele zalet zdrowotnych? Gorsety damskie oferowane przez sklep internetowy Tiffanie charakteryzują się komfortem noszenia oraz niepowtarzalnym wzornictwem i wysokiej jakości wykończeniem. Sprawdź, jakie jeszcze zalety niesie za sobą noszenie gorsetu.

Kształtują talię

Najbardziej znaną zaletą gorsetu jest to, że są on jedynym elementem garderoby, który skutecznie modeluje sylwetkę, widocznie kształtując wcięcie w talii. Należy pamiętać jednak, że aby osiągnąć wymarzony kształt sylwetki, gorset powinien mieć metalowe fiszbiny. Działają one podobnie jak aparaty ortodontyczne – współpracują z ciałem, aby uzyskać pożądany efekt.

Korygują postawę

Wada postawy zaczyna się jako zły nawyk, ale może prowadzić do bólu pleców, migren, skurczów żołądka i innych dolegliwości. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób cierpi z powodu złej postawy, co wynika z siedzącego trybu życia. Nie ma co się oszukiwać – większość czasu spędzamy w trybie siedzącym, najczęściej przed komputerem lub przygarbieni nad telefonem. Gorset nie tylko ukształtuje sylwetkę, ale także zniweluje wadę postawy, zmuszając do siedzenia przy biurku prosto. Z biegiem czasu ciało przyzwyczai się do właściwej pozycji.

Zmniejszają talię

Trening talii zmniejsza jej naturalny obwód talii, chociaż wyniki będą się różnić w zależności od osoby. „Zasada dwójki” jest dobrym punktem wyjścia dla początkujących. Oznacza to, że noszenie gorsetu przez dwie godziny dziennie przez dwa tygodnie doprowadzi do zmniejszenia talii o maksymalnie dwa cale (1 cal = 2,54 cm).

Pomagają uniknąć urazów kręgosłupa

Wbrew powszechnej opinii, gorsety nie są niewygodne, choć ograniczają Twoją mobilność. Dają szczególne wsparcie osobom, którym często dolegają powszechne urazy kręgosłupa. Podczas noszenia gorsetu, cały tułów jest unieruchomiony, stabilizując przy tym odcinek lędźwiowo-krzyżowy.

Wzmacniają mięśnie brzucha i pleców

Kiedy po raz pierwszy zaczniesz nosić gorset, zauważysz z pewnością, że mięśnie brzucha i pleców mogą stać się trochę obolałe. Nie ma w tym nic złego. Twoje ciało przyzwyczaja się do siedzenia i stania w innej (poprawnej!) pozycji. 

Łagodzą bóle pleców

Ból pleców najczęściej występuje w jego dolnej części – w odcinku lędźwiowym. Gorsety zapewniają komfortowe i skutecznie wsparcie dla tego odcinka, dzięki czemu eliminują nieprzyjemne dolegliwości spowodowane siedzącym trybem życia, dźwiganiem ciężkich przedmiotów, brakiem ruchu i otyłością.

Wspierają duży biust

Jednym z głównych powodów, dla którego wiele kobiet cierpi z powodu bólu pleców, są duże i ciężkie piersi, które mogą nadmiernie obciążać kręgosłup. Gorsety podnoszą i uwydatniają biust, dając podporę większym piersiom.

Są wspaniałym dodatkiem do każdej garderoby

Przy tych wszystkich korzyściach zdrowotnych łatwo zapomnieć, że gorsety są również wspaniałym dodatkiem do każdego stroju. Niezależnie od tego, czy jest to gorset, który nosimy na koszuli, czy bieliźniany, dodaje on uroku, sprawiając, że każda kobieta może się poczuć atrakcyjnie.

Noszenie gorsetu nie polega na próbach osiągnięcia jakiegoś niemożliwego standardu piękna – chodzi o pewność siebie, kobiecość i przede wszystkim o dobre samopoczucie. Gorsety, które znajdziesz w sklepie Tiffanie.pl są trwałe oraz pięknie wykonane. Skutecznie wymodelują twoją sylwetkę, wysmuklą talię i uwydatnią biust.

ZOBACZ TEŻ